Strona główna Forum DYSKUSJE Związki nootropowe Rispolept Consta a NALT?

Wyświetla 1 wpisy z $
 • Autor
  Wpisy
 • #76498
  grzegorz
  Uczestnik

  witam czy lek rispolept consta jest inhibitorem MAO.   bo zazywam  ten lek  i nie wiem czy moge zazywac z  N-Acetylo-L-Tyrozyną …. dziekuje za odpowiedz ..

  • Ten wątek został zmodyfikowany 11 miesięcy, 3 tygodnie temu przez admin.
  #76724
  Obsługa Klienta
  Moderator

  Rispolept Consta jest lekiem psychotropowym stosowanym w terapii objawów schizofrenii. Jego składnik aktywny – rysperydon – to tzw neuroleptyk „atypowy” lub „drugiej generacji”. Charakteryzuje się tym, że jest silnym antagonistą serotoniny (głównie receptrory 5HT-2A) oraz dopaminy (głównie receptory D2). Od neuroleptyków „pierwszej generacji” różni go m.in. stosunek powinowactwa do receptrów dopaminowych i serotoninowych.

  http://link.springer.com/article/10.1007/BF02245606 
  http://europepmc.org/abstract/med/7520908 

  Odpowiadając na Pana pytanie wprost: rysperydon nie jest inbibitorem MAO. Nie oznacza to jednak, że nie będzie wchodził w interakcje z N-Acetylo-L-Tyrozyną (NALT) – tłumaczę dlaczego: Zadaniem NALT jest zwiększenie produkcji dopaminy, natomiast jak zostało napisane powyżej, Rispolept jest silnym antagonistą receptorów dopaminowych, w związku z czym będzie blokował aktywność dopaminy w mózgu (m.in. w płacie przedczołowym).

  http://psychopharmacologyinstitute.com/antipsychotics/risperidone/mechanism-of-action-pharmacodynamics-risperidone/
  http://www.jneurosci.org/content/29/43/13730.full

  Dlatego Rispolept działa antypsychotycznie, ale może się to odbywać kosztem obniżonej motywacji, pamięci roboczej, a czasem nawet i funkcji motorycznych. Ponadto istnieją badania, które donoszą, że długotrwałe sotosowanie rysperydonu prowadzi dodatkowo do obniżenia czułości receptorów dopaminowych (głównie D1). Mogłoby to tłumaczyć, dlaczego problemy z pamięcią, energią i motywacją utrzymują się jeszcze długo po odstawieniu tego leku.

  http://jpet.aspetjournals.org/content/281/1/597.short
  http://archpsyc.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=668233

  Jak w tej sytuacji działa N-Acetylo-Tyrozyna?

  Jest ona prekursorem dopaminy, w związku z czym jej suplementacja powinna zwiększyć naturalną produkcję tego neuroprzekaźnika, ograniczoną w skutek dłuższego stosowania Rispolept Consta. Nie poprawi ona jednak czułości receptorów dopaminowych ani nie zmieni sytuacji na synapsach, czyli stopnia w jakim rysperydon blokuje dostęp (-> antagonista) dopaminy do receptorów dopaminowych.  Dlatego równoczesne przyjmowanie NALT i rysperydonu da ograniczone rezultaty.

  Ponadto należy pamiętać, że przyjmując jakiekolwiek leki (szczególnie psychoaktywne) nie powinien Pan stosować na własną rękę żadnych suplementów diety. Istnieje kilka skutecznych metod na regulację gospodarki dopaminowej, ale łączenie ich z lekami powinno zawsze być poparte opinią pańskiego lekarza. 

Wyświetla 1 wpisy z $
 • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.