Strona główna Forum INNE TEMATY Ciekawe informacje "Twój drugi mózg", czyli od drugiej strony

Wyświetla 1 wpisy z $
 • Autor
  Wpisy
 • #76508
  Grzegorz
  Uczestnik

  „O tym, że nasz brzuch i głowę łączą tajemnicze więzy, wie każdy, kto kiedykolwiek czuł motylki w żołądku pod wpływem zakochania, miał biegunkę przed egzaminem czy zmagał się z dławieniem w przełyku po kłótni z szefem. Naukowcy zaczynają docierać do istoty tego związku, odkrywając skomplikowany system nerwowy, w jaki natura wyposażyła nasz układ pokarmowy. Stopień jego zaawansowania jest tak duży, że specjaliści od powstającej dopiero gałęzi medycyny – neurogastrologii – ukuli dlań termin „drugi mózg”. Ich zdaniem ma on ogromny wpływ nie tylko na trawienie pokarmu, ale też na nastrój i stan psychiczny. Najnowsze badania wyjaśniają, jak te dwa niezależne mózgi porozumiewają się ze sobą i współdziałają.

  #76767
  teges
  Uczestnik

  Ciekawe jest spojrzenie na człowieka nie jako na pojedynczy organizm, ale zbiór organizmów. To takie założenie, ale może być inspirujące 😉 W tym ujęciu każdy organ jest zooidem wyspecjalizowanym w wykonywaniu określonych zadań. Taka perspektywa wymusza patrzenie na części swojego ciała jako na, w pewnym sensie, autonomiczne podmioty. Nasze zdrowie często cierpi z tego powodu, iż ciało traktujemy jako bierne narzędzie, wehikuł dla naszej osobowości. Przebudowanie perspektywy pozwala wyczulić się na to, co się z organizmem dzieje.

  Znane są istoty, co do których czasami ciężko orzec, czy są pojedynczym organizmem, czy może kolonią, np. Siphonophorae. Może poszczególne części naszego ciała też są bardziej autonomiczne, niż nam się wydaje? 🙂

  #76796
  Obsługa Klienta
  Moderator

  Udostępniony artykuł jest interesujący, jednak prosimy nie publikować w całości tekstów pochodzących z innych witryn, czasopism czy z innych miejsc na naszej stronie. Ma to na celu ochronę praw autorskich, ale też unikanie duplikowania treści. Z tego względu w przyszłości we wpisach dotyczących konkretnych publikacji prosimy posługiwać się własnymi opiniami, streszczeniami, linkami (odnośnikami do źródeł) oraz cytatami, bez przytaczania całości.

  Powyższa zasada zawarta będzie w regulaminie forum, który aktualnie opracowujemy. Przepraszamy więc za opublikowanie informacji po fakcie. W tym przypadku dokonaliśmy samodzielnej korekty pańskiego wpisu.

  #76877
  admin
  Keymaster

  Na blogu SHI ukazał się artykuł o znaczeniu jelit dla naszego zdrowia. Ujęcie nieco inne, bo z perspektywy zasiedlających układ pokarmowy mikroorganizmów. Jednak sam temat równie interesujący: http://pl.swissherbal.eu/czy-probiotyki-moga-wyleczyc-z-depresji/

Wyświetla 1 wpisy z $
 • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.