Go to the store in English language version dedicated to your location

Change Cancel
Strona główna/Blog/ ~ PUBLICYSTYKA ~ /Smartfony obniżają wydajność mózgu?

Smartfony obniżają wydajność mózgu?

~ PUBLICYSTYKA ~ 9 maja 2025 Brak komentarzy

Według doniesień naukowych, wykorzystywanie smartfonów do chwilowego oderwania się od pracy umysłowej uniemożliwia mózgowi efektywną regenerację i może pogarszać jego wydajność.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w stanie New Jersey przeprowadzili eksperymentalne badanie na studentach, którzy mieli za zadanie rozwiązać kilka zestawów trudnych łamigłówek. Po upływie połowy czasu wykonywanego zadania, badani mogli zrobić sobie przerwę. Niektórzy z nich zrezygnowali z tej możliwości i kontynuowali wykonywanie łamigłówek, jednak zdecydowana większość zdecydowała się odpocząć i sięgnąć po smartfon.

Ponad czterystu uczestników doświadczenia, którzy w jakikolwiek sposób skorzystali z telefonu komórkowego, wykazywało najwyższy poziom zmęczenia psychicznego, który rzutował na efektywność powierzonych im zadań. Po przerwie, rozwiązanie łamigłówek zajęło tym osobom niemal 20% więcej czasu, niż wszystkim uczestnikom, którzy zajęli się czymkolwiek innym lub nie zrobili sobie żadnej przerwy. Ponadto znaczne różnice widać było również w poprawności rozwiązywanych zadań. Przerwa na smartfon spowodowała obniżenie wydajności mózgu badanych, co można było zaobserwować w postaci mniejszej liczby poprawnych odpowiedzi w grupie osób, które skorzystały z telefonu.

„Czynność sięgania po telefon w przerwie pomiędzy wykonywanymi zadaniami staje się coraz bardziej powszechna. Bardzo ważne jest, aby mieć świadomość konsekwencji związanych z sięganiem po to urządzenie w każdej wolnej chwili. Wydaje nam się, że taka forma chwilowego relaksu nie różni się niczym od żadnej innej przerwy. Jednak korzystanie z telefonu komórkowego może powodować znaczne rozproszenie uwagi, co istotnie utrudnia efektywną pracę. […] nawet sam widok twojego telefonu aktywuje myśli o sprawdzaniu wiadomości, nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, czy dostępie do ciągle uzupełniających się informacji […].”

– Terri Kurtzberg, współautor badania

Kategorie: ~ PUBLICYSTYKA ~, Tajemnice mózgu

redakcja

Grupa neuroentuzjastów, którzy chcą dzielić się ze światem swoją pasją. Dlatego starają się w ciekawy i zrozumiały dla każdego sposób opisywać tajniki pracy układu nerwowego. Nieodmiennie fascynuje ich to, że mózg jest jedyną znaną nam strukturą we Wszechświecie, która usiłuje zbadać sama siebie.

Literatura

Kang Sanghoon, Kurtzberg Terri, Reach for your cell phone at your own risk: The cognitive costs of media choice for breaks. Journal of Behavioral Addictions. (2019)

Skomentuj

Zalogowany jako redakcja. Wylogować ?

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły z tej kategorii

~ PORADNIKI ~ 9 maja 2025
~ PUBLICYSTYKA ~ 9 maja 2025
Dodaj komentarz
Dołącz do listy oczekujących Prosimy o podanie adresu email, na który chcesz otrzymać wiadomość z powiadomieniem, gdy produkt wróci do sprzedaży w naszym sklepie. Wpisanie ilości, którą planujesz zamówić, pomoże nam zaplanować wielkość najbliższej dostawy.