Czeka cię wytężony okres w pracy? Uczysz się do sesji? A może po prostu chcesz działać sprawniej, niezależnie od sytuacji? No i potrzebujesz efektu na "już"? Mamy coś dla Ciebie - 7 szybkich sposobów na usprawnienie pracy mózgu.
Toksyna botulinowa, zwana także jadem kiełbasianym lub botoxem, to neurotoksyczna substancja wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. W zależności od dawki jej działanie na organizm człowieka może być terapeutyczne lub silnie trujące. Medycyna od końca lat 70. XX wieku wykorzystuje właściwości tego związku chemicznego. Najbardziej znanym zastosowaniem jest niwelowanie zmarszczek mimicznych. Umożliwiający osiągnięcie tego efektu mechanizm działania botuliny polega na trwałym zablokowaniu wydzielania acetylocholiny w zakończeniach nerwowych zaopatrujących mięśnie. Włókna mięśniowe ulegają rozluźnieniu, co wygładza bruzdy pojawiające się na powierzchni skóry. Po upływie kilku miesięcy wytwarzane są nowe zakończenia nerwowe i efekt botoxu zanika.
Gardening to po prostu własna grządka z warzywami, owocami lub kwiatami. A nawet kilka doniczek z pomidorkami koktajlowymi na balkonie. Co ciekawe nawet tak mały ogródek, jakim staje się balkon, dostarcza podobnych korzyści jak okazały ogród. Skąd się bierze obecny fenomen ogrodnictwa?
Urządzenia elektroniczne z ekranami towarzyszą ludziom praktycznie cały dzień, od momentu przebudzenia, aż do ponownego pójścia spać. Używamy ich w czasie pracy, nauki, zabawy, a nawet w trakcie posiłków. Długotrwałe korzystanie z nich może skutkować pojawieniem się dolegliwości określanych jako cyfrowe zmęczenie wzroku.
Większość informacji z otoczenia odbieramy za pośrednictwem zmysłu wzroku. Mamy dwoje oczu, każde wyposażone w porządny zestaw fotoreceptorów zlokalizowanych na siatkówce. To one zbierają dane o natężeniu i barwie światła w każdym punkcie otaczającego nas środowiska i wysyłają je nerwem wzrokowym do mózgu.