Go to the store in English language version dedicated to your location Change Cancel
~ PUBLICYSTYKA ~ 20 września 2023

W czasach mobilnej rewolucji pisanie odręczne oraz czytanie przechodzą poważny kryzys. Rząd Finlandii zdecydował nawet o zmniejszeniu liczby lekcji pisania ręcznego w szkołach w zakresie liter łączonych, na rzecz zajęć uczących pisać oddzielne litery (wyglądem zbliżone do drukowanych). Zwiększy się również liczba lekcji uczących pisania na komputerze i na urządzeniach mobilnych. Fińscy uczniowie zamiast spędzać godziny na próbach stworzenia perfekcyjnej literki w wyznaczonych liniach, będą poświęcać czas na naukę szybkiego pisania na klawiaturze. Decyzję uzasadnia się zmianą realiów, postępem technologicznym i koniecznością dostosowania się do nowych warunków. Niektórzy eksperci uważają, że skutki tego mogą być bardzo negatywne. Pozbawienie mózgu takiego bodźca może mieć na niego niekorzystny wpływ, ponieważ zarówno pisanie jak i czytanie działają na mózg stymulująco, zmieniając go nawet na poziomie fizjologicznym.

~ BAZA WIEDZY ~ 6 września 2023

Naukowcy od lat starają się przeciwdziałać utracie zdolności poznawczych u osób z demencją. W tym celu wykorzystują ekstrakty z roślin lub opracowują nowe rozwiązania. W wielu laboratoriach na świecie projektowane są zupełnie nowe związki chemiczne, które mają w określony sposób wpływać na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Do nich właśnie należą racetamy.

~ PUBLICYSTYKA ~ 30 sierpnia 2023

WSłuchanie muzyki to hobby wielu osób na świecie. Okazuje się, że motywacją do delektowania się utworami muzycznymi może być nie tylko potrzeba zrelaksowania się czy chęć potańczenia, ale również polepszenie zdolności poznawczych. Istnieją pewne przesłanki łączące muzykę ze wzmocnieniem funkcji kognitywnych. Nieprzypadkowo wpływ muzyki na umysł określono „efektem Mozarta” – muzyka klasyczna zawsze kojarzyła się z wybitnymi intelektualnie jednostkami. Wielu badaczy patrzy na to zjawisko z przymrużeniem oka, więc zadaniem tego artykułu jest odpowiedź na pytanie: czy muzyka rzeczywiście poprawia zdolności umysłowe?

~ BAZA WIEDZY ~ 23 sierpnia 2023

Zamknij oczy i wyobraź sobie absolutny relaks. Jakie doznania przywołują Twoje zmysły? Kąpiel pełna ciepłej, kojącej wody? Delikatne światło świec? A może szum morza lub drzew? Prawdopodobnie wyobrażeniom relaksu towarzyszy również unoszący się w powietrzu, odprężający zapach…

Dołącz do listy oczekujących Prosimy o podanie adresu email, na który chcesz otrzymać wiadomość z powiadomieniem, gdy produkt wróci do sprzedaży w naszym sklepie. Wpisanie ilości, którą planujesz zamówić, pomoże nam zaplanować wielkość najbliższej dostawy.