Mózg a depresja. Sposoby na regenerację
Długotrwała depresja powoduje uszkodzenia mózgu. Tezę taką wysnuli australijscy naukowcy po przebadaniu ponad dziewięciu tysięcy osób. W tej grupie na zaburzenia depresyjne cierpiało dwa tysiące ludzi. Po szczegółowych analizach okazało się, że mają oni znacznie mniejszy hipokamp, w porównaniu do grupy kontrolnej. Hipokamp jest częścią mózgu odpowiedzialną za emocje i zapamiętywanie, W nim również odbywa się neurogeneza, czyli proces powstawania nowych komórek. Jego zaburzenie powoduje dosłowne starzenie się mózgu. Analogiczne badania duńskiego profesora Poula Videbecha dowiodły, że niektóre obszary tego organu u osób chorujących na depresję były skurczone, mniejsze o nawet 10% w porównaniu do ludzi zdrowych.
Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, zajmując drugie miejsce po nadciśnieniu tętniczym. Wymieniana wśród chorób cywilizacyjnych, spowodowanych tempem dzisiejszego życia i towarzyszącemu temu stresowi. Co prawda mogą to być jedne z przyczyn powstawania choroby, jednak jej źródła należy się doszukiwać w szwankującej biochemii mózgu.
PRZYCZYNY DEPRESJI
W mózgu zdrowej osoby komórki nerwowe komunikują się między sobą przez przekazywanie impulsów elektrycznych. Gdy sąsiadujące komórki się zetkną, następuje uwolnienie substancji chemicznych, zwanych neuroprzekaźnikami, np. serotoniny czy dopaminy. To one są odpowiedzialne za przekazywanie informacji między komórkami nerwowymi.
W mózgu osoby chorej proces międzykomórkowej komunikacji ulega zaburzeniu, neuroprzekaźnik cofa się nie przekazując informacji, zostaje zniszczony przez enzymy, albo zostaje wychwycony przez komórki inne niż neurony (komórki glejowe). W efekcie tych anomalii chory odczuwa pogorszenie nastroju, emocjonalną pustkę, lęki, bezsilność. Długotrwała, pogłębiająca się depresja powoduje w końcu objawy fizyczne – spadek siły i witalności, brak motywacji (nawet do wstania z łóżka), ociężałość, senność.
LECZENIE DEPRESJI
Dotychczas sądzono, że przyjmowanie podczas leczenia substancji podnoszących poziom serotoniny jedynie doraźnie poprawia nastrój chorego, w efekcie zmniejszając lub całkowicie likwidując objawy choroby. Okazuje się jednak, że ich wpływ jest bardziej długotrwały – odbudowują zniszczone struktury mózgu, wskutek czego zlikwidowane zostaje źródło choroby. Jeśli badania te się potwierdzą, to całkowite wyleczenie możliwe będzie, gdy powstałe uszkodzenia zostaną naprawione.
Leczenie depresji, podobnie jak sama choroba, jest złożone, długotrwałe i trudne. Jednakże zastosowanie wielotorowych działań pozwala minimalizować jej negatywny wpływ na organizm. Ważne przy tym, aby rodzaj terapii był dostosowany indywidualnie do każdego chorego, nasilenia oraz historii jego choroby. Obecnie poza medycyną konwencjonalną może odbywać się to za pomocą innych, w tym naturalnych metod.
METODY WALKI Z DEPRESJĄ
Stymulacja elektromagnetyczna
Jedną z metod wspomagających leczenie jest przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, czyli TMS (ang. transcranial magnetic stimulation). Polega na stosowaniu impulsów elektromagnetycznych, które stymulują mniej aktywne obszary mózgu. Obecnie zabiegi TMS przeprowadzane są przy znieczuleniu, napięcie dostosowuje się indywidualnie, przy tym powodują one niewiele efektów ubocznych. TMS zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoją skuteczność, zauważalna jest bowiem aktywacja pobudzanych ośrodków.
Akupunktura
Metoda ta pozwala opanować ból oraz stany lękowe. Do tej pory nie ustalono jednoznacznie, czy zabiegi wkłuwania igieł w ciało mają działanie rzeczywiste, czy jedynie jako placebo. Ważne jednak, że ich stosowanie przynosi ulgę niektórym osobom zmagającym się z depresją.
Tryptofan i witamina B6
W leczeniu depresji ważne jest utrzymanie właściwego poziomu serotoniny, która odgrywa dużą rolę w regulacji snu i wpływa na poprawę nastroju. Serotonina występuje w pokarmach, jednak dostarczana do organizmu w ten sposób jest blokowana przed dotarciem do mózgu. W przeciwieństwie do tryptofanu, który z udziałem witaminy B6 zmienia się w serotoninę. Dlatego należy urozmaicić dietę o pokarmy bogate w te dwa składniki. Tryptofan znajduje się między innymi w indyku, rybach, kurczaku, orzechach, oleju lnianym, serach, wiśniach, jajach i fasoli. Źródłem witaminy B6 są natomiast brązowy ryż, kurczak, kukurydza, strąki, jaja, orzechy i groszek.
Dodatkowo w menu powinny się znaleźć kwasy Omega-3, inne witaminy z grupy B, szczególnie B3 i B12, witaminy C, E, kwas foliowy, minerały. Wszystkie te składniki mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie mózgu.
Wysiłek fizyczny
Poza poprawą kondycji, witalności oraz siły fizycznej, ćwiczenia podnoszą poziom niektórych hormonów, w tym serotoniny i dopaminy. Im większe ich stężenie tym lepsze samopoczucie. Oczywiście ćwiczenia nie mogą stanowić głównej terapii w leczeniu depresji, jednak ich dobroczynne działanie na organizm może łagodzić jej objawy.
Medytacja
Podobnie jak ćwiczenia nie może być wyłączną metodą leczenia, jednak doskonale sprawdza się jako uzupełnienie terapii. Osoby ją praktykujące lepiej bowiem panują nad stresem i koncentracją, dzięki czemu potrafią przezwyciężać lęki, zwiększające ryzyko wystąpienie choroby.
Psychoterapia
Rozmowy z terapeutą umożliwią przede wszystkim znalezienie i zrozumienie źródła choroby. Spotkania rozłożone na długi okres pomagają radzić sobie ze stresem, szukać rozwiązań problemów zamiast je bagatelizować, zmienić sposób postrzegania samego siebie, własnego życia i świata. Terapia służy poprawieniu funkcjonowania w społeczeństwie, ale także uczy rozpoznawania wczesnych symptomów depresji oraz sposobów zapobiegania i radzenia sobie z nimi.
Swiss Herbal poleca preparat stymulujący neuroregenerację: NEURIDINE™ MAX. Wspomagaj on odbudowę i rozwój układu nerwowego. | |
Ich działanie warto wesprzeć suplementacją kwasami tłuszczowymi Omega-3, które są doskonałym źródłem budulca dla naszego mózgu. |
redakcja
Grupa neuroentuzjastów, którzy chcą dzielić się ze światem swoją pasją. Dlatego starają się w ciekawy i zrozumiały dla każdego sposób opisywać tajniki pracy układu nerwowego. Nieodmiennie fascynuje ich to, że mózg jest jedyną znaną nam strukturą we Wszechświecie, która usiłuje zbadać sama siebie.
Zalogowany jako redakcja. Wylogować ?
Dodaj komentarz Dyskutuj na forum