Go to the store in English language version dedicated to your location

Change Cancel
Strona główna/Blog/ ~ PORADNIKI ~ /10 rzeczy, których nie robią osoby inteligentne emocjonalnie

10 rzeczy, których nie robią osoby inteligentne emocjonalnie

~ PORADNIKI ~ 19 lipca 2017 Brak komentarzy

Inteligencja ma różne oblicza. Jednym z nich jest dojrzałość emocjonalna, polegająca na umiejętności panowania nad własnymi emocjami, rozpoznawania ich u innych osób oraz właściwego reagowania na nie. Osoby o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej unikają zachowań, które mogłyby zakłócić ich spokój i sprawić, że straciłyby kontrolę nad własnym życiem. Są to silne osobowości, potrafiące oprzeć się pokusom. Dążą do szczęścia i harmonii, więc nie zaprzątają sobie głowy nieistotnymi sprawami. Warto brać z nich przykład. A oto lista 10 rzeczy, których osoby inteligentne nie robią:

1. Nie pozwolą zepsuć sobie humoru

Ich zadowolenie i satysfakcja nie są zależne od innych. Jeśli osoby inteligentne emocjonalnie zrobią coś, do czego są przekonane, nie dadzą odebrać sobie poczucia dobrze wykonanej pracy przez czyjeś narzekanie czy odmienną opinię. Oczywiście nie zamykają się na krytykę, jednak potrafią odróżnić tę, która może być dla nich konstruktywna od zwykłej złośliwości. Są dowartościowane, a na zdanie innych patrzą sceptycznie. Wiedzą, że nie da się wszystkich uszczęśliwić, toteż nie próbują tego robić na siłę. Nie zwracają uwagi na drobnostki, które innym potrafią zrujnować dzień. To dlatego, że dążą do harmonijnego, szczęśliwego życia w zgodzie z własnym systemem wartości, którym trudno zachwiać.

2. Nie wchodzą w toksyczne relacje

Cechą osób dojrzałych emocjonalnie jest wysoka empatia. Mimo to potrafią one odróżnić sytuacje, w których należy komuś współczuć czy pomóc, od tych, w których ktoś próbuje manipulować ich uczuciami. Dlatego unikają relacji, w których partner usiłuje przenieść na nie swoje negatywne emocje. Są w stanie zauważyć to już na wstępnym etapie znajomości, a dzięki asertywności potrafią wyjść z takiej relacji. Cecha ta jest właściwa dla ludzi silnych psychicznie, którzy nie dają się wciągnąć w cudze dramaty, ponieważ doskonale rozpoznają intencje innych osób.

Malkontenci oczekują, że ludzie dołączą do ich narzekań, co pozwoli im poczuć się nieco lepiej. Jednak nie robią wiele, aby swoją złą sytuację zmienić. Osoby o słabszych charakterach dają się w taką manipulację wciągać, ponieważ często nie chcą być nietaktowne czy nieuprzejme i nie potrafią takiej marudzie odmówić. Nieświadomie zostają wkręcone w spiralę negatywnych emocji. Osoby o dużej inteligencji emocjonalnej potrafią wyznaczyć granice. Zadanie pytania „Jak zamierzasz rozwiązać swój problem?” albo skończy rozmowę, albo przeniesie ją na inne tory, z których może wyniknąć jakieś rozwiązanie.

3. Nie narzekają

Narzekanie to cecha pesymistów, albo osób, które lubią wszystko krytykować. Jeśli dużo narzekamy, może to oznaczać, że przytłaczają nas problemy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, przy czym często są to sprawy faktycznie błahe, które  tylko w naszych głowach urastają do rangi życiowych katastrof. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej takich rozterek nie miewają. Przede wszystkim dlatego, że potrafią ustalić w życiu priorytety i nie dają się wyprowadzić z równowagi z byle powodu. Poza tym każdy problem, jaki napotkają, starają się jak najszybciej rozwiązać, biorąc sprawy w swoje ręce i nie czekając na rozwój wypadków. Z tego powodu nie narzekają – jeśli coś trzeba zmienić, robią to.

4. Nie godzą się na wszystko

Prędzej czy później każdy zda sobie sprawę z tego, jak ważna jest w życiu asertywność. Umiejętność powiedzenia „nie”, kiedy coś nam nie odpowiada powoduje, że nie robimy nic wbrew sobie. Nie robimy tego, czego nie uważamy za słuszne i co czyni nas mniej szczęśliwymi. Cechę tę posiadają osoby o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej. Nie ulegają presji otoczenia, nie działają w sposób nieprzemyślany. Potrafią przewidywać konsekwencje swoich zachowań, a w związku z tym podejmują racjonalne decyzje, np. wychodzą z pubu o takiej porze, aby mogli się wyspać. Nie robią zakupów pod wpływem chwili czy reklamy, ani niczego innego, czego później mogliby żałować.

5. Nie liczą na łut szczęścia

Mają świadomość, że nic w życiu nie dzieje się samo. Nie oczekują wygranej w totolotka ani dla siebie, ani dla innych. Są zwolennikami dawania wędki, a nie ryby. Jako kowale własnego losu sami pracują na swoje szczęście. Wiedzą, że składa się na nie ich ciężka praca oraz podejmowane przez nich decyzje. Takie podejście do życia i świata pozwala im również na unikanie rozczarowań. Dzięki temu kiedy wydarzy się coś złego lub coś pójdzie nie po ich myśli, nie przypłacą tego załamaniem, depresją czy spadkiem motywacji.

6. Nie plotkują

Nie interesuje ich czyjeś życie, jeśli nie ma ono wpływu na ich własne. Nie przeżywają historii związanych z osobami postronnymi, nie dają się wciągnąć w ich dramatyczne nieraz perypetie. Nie są zazdrośni o czyjeś powodzenie, toteż nie czują potrzeby, aby umniejszać czyimś życiowym osiągnięciom. Ponadto osoby emocjonalnie dojrzałe uważają, że problem to zadanie do rozwiązania, a nie powód do spędzania czasu na bezowocnym dyskutowaniu o nim.

7. Nie rozdrapują ran, ale też nie zapominają

Osoba o dużej inteligencji emocjonalnej nie będzie wypominać niefortunnych zdarzeń, niesnasek i starych kłótni. To nie znaczy jednak, że o nich zapomni. Nie mówienie o nich jest równoznaczne z wybaczeniem, a jeśli już podjęło się taką decyzję, należy się jej konsekwentnie trzymać. Jednakże wydarzenia takie zostają u niej w pamięci, są bowiem przestrogą na przyszłość. Jeśli nadwyręży się zaufanie takiej osoby, każda podobna sytuacja będzie powodowała jej wzmożoną czujność. W przypadku, gdy będzie się to powtarzać regularnie, osoba taka nie zdecyduje się na kontynuowanie znajomości.

Takie podejście pozwala na unikanie toksycznych relacji, które tworzą się, kiedy ktoś daje się wciągać w konsekwencje cudzych błędnych decyzji. Pozwala również unikać wielu życiowych problemów. Osoby dojrzałe emocjonalnie wiedzą, że teraźniejszość jest ukształtowana przez przeszłość. Czerpią z tej wiedzy, ale nie będą rozpamiętywać minionych czasów, ponieważ nie przyniesie to żadnych zmian w ich obecnym życiu. Rozumieją, że ich siła polega na tym, że potrafią podnieść się po porażce, która zresztą często jest wyłącznie skutkiem podejmowanego przez nich świadomie ryzyka. A skoro znają możliwe konsekwencje, łatwiej im pogodzić się z niepowodzeniem.

8. Nie dążą do perfekcji

Osoby dojrzałe emocjonalnie mają świadomość, że perfekcja jest swego rodzaju utopią. Nie tracą więc czasu i energii na jej osiągnięcie. I mowa tu o każdej dziedzinie życia. Ważne, że znają swoje mocne i słabe strony, wiedzą gdzie mogą odpuścić, a nad czym muszą popracować. Zbyt wysoko stawiana poprzeczka bywa zresztą powodem wielu frustracji, jeśli cel okaże się niemożliwy do zrealizowania. A osoby inteligentne emocjonalnie odsuwają od siebie negatywne emocje oraz wszystko to, co mogłoby zakłócić harmonię ich życia. Rozpamiętywanie błędów jest ponadto bezcelowe. Należy oczywiście wyciągnąć z nich jakieś wnioski, jednak życie nimi powoduje, że nie można pójść naprzód. A oprócz tego, że nie skupiają się na porażkach, cieszą z tego, co udało im się osiągnąć.

9. Nie koncentrują się na problemach

Problemy w życiu są nieuniknione. Jednak to, jakie mamy do nich podejście, rzutuje na wszystkie dziedziny naszego życia. Gdy skupiamy uwagę na czymś, co nas boli, co nas stresuje, towarzyszące temu negatywne uczucia wpływają na cały nasz stan emocjonalny. A to znacznie utrudnia podejmowanie jakichkolwiek działań, ponieważ zbyt duża dawka stresu działa na organizm niczym paraliżująca toksyna. Zmęczenie, zdenerwowanie, niewyspanie, problemy żołądkowe – to wszystko nie sprzyja koncentracji, tylko sprawia, że trudniej skupić się na znalezieniu rozwiązania. Osoby inteligentne emocjonalnie działają inaczej – koncentrują się na czynnościach, które pozwolą poprawić ich sytuację. Wyzwala to pozytywną energię i pomaga zmotywować się do pracy. Do problemów podchodzą zadaniowo i szukają sposobu, by je rozwiązać.

10. Nie okazują emocji

… ale wyłącznie w sytuacjach, w których mogłoby to im zaszkodzić. Nie oznacza to, że są to osoby oziębłe, niepotrafiące zbudować poważnej, głębokiej relacji. Wręcz przeciwnie. Jednak podczas konfliktów, dyskusji, sytuacji podbramkowych, doskonale odczytują emocje przeciwnika i reagują na nie we właściwy sposób. Jednocześnie nie dają po sobie poznać, co w danej chwili myślą, czy się boją, czy czują, że stoją na wygranej pozycji. Pozwala to na prowadzenie rozmowy według ich założeń, a ostatecznie – na osiągnięcie celu, np. korzystnych warunków umowy biznesowej, otrzymania podwyżki czy rozwiązania konfliktu z partnerem.

Kategorie: ~ PORADNIKI ~, Zdrowy styl życia

magda

Skomentuj

Zalogowany jako magda. Wylogować ?

Dodaj komentarz Dyskutuj na forum

Najnowsze artykuły z tej kategorii

~ BAZA WIEDZY ~ 19 lipca 2017
~ PUBLICYSTYKA ~ 19 lipca 2017
~ PUBLICYSTYKA ~ 19 lipca 2017
Dodaj komentarz
Dołącz do listy oczekujących Prosimy o podanie adresu email, na który chcesz otrzymać wiadomość z powiadomieniem, gdy produkt wróci do sprzedaży w naszym sklepie. Wpisanie ilości, którą planujesz zamówić, pomoże nam zaplanować wielkość najbliższej dostawy.