Go to the store in English language version dedicated to your location

Change Cancel
Strona główna/Blog/ ~ PORADNIKI ~ /Bulletproof coffee – prosty sposób na więcej energii

Bulletproof coffee – prosty sposób na więcej energii

~ PORADNIKI ~ 21 kwietnia 2016 Brak komentarzy

Współczesny tryb życia – aktywny i pełen wyzwań - wymaga od nas stałej koncentracji i niesłabnącej energii. Wciąż poszukujemy nowych sposobów na dodanie sobie wigoru, posiłkując się w międzyczasie hektolitrami kawy. Jednak jej duże ilości często powodują nieprzyjemne skutki, np. drżenie rąk, skoki ciśnienia, problemy żołądkowe, szczególnie gdy traktuje się kawę jako zamiennik śniadania. Oczywiście w rozsądnych ilościach jest ona dobrodziejstwem dla naszego mózgu. Niestety pobudzające działanie nie trwa długo. Kiedy zanika, wiele osób doświadcza negatywnych efektów – spowolnienia i otępienia.

Co zamiast kawy…?

Kawa sprawdza się jako stymulant, jednak nie jest źródłem energii. Dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie jej ze składnikami odżywczymi. Najlepiej, jeśli mieszanka taka mogłaby zastąpić pierwszy w ciągu dnia posiłek, na który często nie mamy ochoty lub czasu. I tu z pomocą przychodzi „kuloodporna kawa”.

Co to jest bulletproof coffee?

Receptura bulletproof coffe zainspirowana jest tybetańską kulturą picia herbaty, w której – by zwiększyć energetyczność napoju – do naparu dodaje się masło z mleka jaków. Przepis ten został jednak nieco zmodyfikowana przez Dave’a Asprey’a (amerykańskiego przedsiębiorcę i biznesmena). Nie mogąc zaakceptować połączenia herbaty i masła, postanowił on napar zamienić na kawę, a ze względu na niedostępność masła z mleka jaków użył masła z mleka krowiego. Mieszankę urozmaicił olejem kokosowym i tak powstał odżywczy napój. W założeniu miał się on stać zamiennikiem bogatego w węglowodany śniadania.

Jak działa buletproof coffee?

Unikatowy skład bulletproof coffe powoduje, że kofeina dzięki zawartym w napoju tłuszczom działa dłużej, w sposób bardziej zrównoważony. Dzięki temu nie odczuwamy negatywnych skutków ubocznych występujących przy piciu czystej kawy. Dodatkowo połączenie takie zmniejsza łaknienie, przez co staje się coraz popularniejsze wśród osób odchudzających się oraz sportowców stosujących specjalną dietę. Jest to bowiem szybki zastrzyk energii, który możemy dostarczyć naszemu organizmowi przed treningiem. Tak przyrządzona kawa polecana jest również przed sytuacjami wymagającymi szczególnego skupienia i powodującymi stres, np. przed egzaminem czy rozmową o pracę. Należy przy tym pamiętać, iż przyswojenie rano dużej porcji tłuszczów wymaga zreorganizowania diety, aby nie przekraczać ich zalecanej dziennej dawki.

Pozytywny wpływ bulletproof coffe na mózg wynika z fizjologii i budowy tego organu. Aby zwiększyć jego wydajność, należy stale dostarczać mu pożywki w postaci tak zwanych „dobrych tłuszczów”. Dieta bogata w te składniki pomaga również utrzymać mózg w dobrej formie, zapobiegając zachodzącym w nim niekorzystnym zmianom i chroni go przed uszkodzeniami.

Przepis na bulletproof coffee

Aby poczuć działanie bulletproof coffee, konieczne jest użycie wysokiej jakości składników. Autor pomysłu zaleca stosowanie świeżo mielonej kawy (najlepiej rodzaju Arabica) oraz masła z mleka krów karmionych trawą. Jednak najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować wybierając składniki jest to, by były naturalne i jak najmniej zanieczyszczone. Zamiana na tańsze odpowiedniki i użycie masła z dodatkiem olejów roślinnych mija się z celem, ponieważ tego typu mieszanki nie posiadają takich właściwości odżywczych jak tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Obecnie w większości sklepów można jednak dostać dobrej jakości masło, olej kokosowy czy kawę w przystępnych cenach.

Przygotowanie bulletproof coffee jest proste. Wystarczy zmieszać ze sobą (np. w blenderze) poniższe składniki:

  • 2 filiżanki kawy,
  • 2-4 łyżeczki masła,
  • 1-2 łyżeczki oleju kokosowego lub oleju MCT.
  • aby urozmaicić smak, można do napoju dodać przyprawy, np. szczyptę cynamonu, kardamonu czy chilli, a nawet odrobinę mleka kokosowego.

 

Proporcje masła i oleju są zmienne, ponieważ osoby zaczynające swoją przygodę z bulletproof coffe mogą być początkowo zniechęcone jej nietypowym smakiem i dodawać mniej tłuszczów.

POBUDZAJĄCY PREPARAT Z OFERTY SWISS HERBAL

W asortymencie Swiss Herbal również znajdziecie ciekawą alternatywę dla codziennej kawy – ZEN-CAFE™ MAX. Jest to „inteligentna kofeina”: zapewnia długotrwałą, równomiernie rozłożoną w czasie stymulację bez uczucia nadpobudliwości i napięcia.
Kategorie: ~ PORADNIKI ~, Zdrowy styl życia

redakcja

Grupa neuroentuzjastów, którzy chcą dzielić się ze światem swoją pasją. Dlatego starają się w ciekawy i zrozumiały dla każdego sposób opisywać tajniki pracy układu nerwowego. Nieodmiennie fascynuje ich to, że mózg jest jedyną znaną nam strukturą we Wszechświecie, która usiłuje zbadać sama siebie.

Skomentuj

Zalogowany jako redakcja. Wylogować ?

Dodaj komentarz Dyskutuj na forum

Najnowsze artykuły z tej kategorii

~ PUBLICYSTYKA ~ 21 kwietnia 2016
~ PORADNIKI ~ 21 kwietnia 2016
~ PUBLICYSTYKA ~ 21 kwietnia 2016
Dodaj komentarz
Dołącz do listy oczekujących Prosimy o podanie adresu email, na który chcesz otrzymać wiadomość z powiadomieniem, gdy produkt wróci do sprzedaży w naszym sklepie. Wpisanie ilości, którą planujesz zamówić, pomoże nam zaplanować wielkość najbliższej dostawy.

No fields found, please go to settings & save/reset fields