Strona główna Forum DYSKUSJE Preparaty marki SWISS HERBAL Czy łączenie tych produktów mogło rozregulować coś w organizmie?? Odpowiedz na: Czy łączenie tych produktów mogło rozregulować coś w organizmie??

#77324

CDP-Cholina – opis

CDP-cholina, zwana też cytykoliną lub cytydylo-5’difosfocholiną, jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w ludzkim organizmie. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i charakteryzuje się znakomitą (ponad 95%) przyswajalnością z przewodu pokarmowego. W organizmie jest rozkładana na dwie cząsteczki: cholinę i cytydynę, które przekraczają barierę krew-mózg.

Cytydyna przekształcana jest w urydynę, która ulega kolejnym przemianom enzymatycznym, stając się podstawowym kofaktorem biosyntezy fosfatydylocholiny – organicznego związku chemicznego biorącego udział w biosyntezie oraz procesach naprawczych błon komórkowych. Ponadto urydyna uwrażliwia także mózg na działanie dopaminy poprzez zwiększenie liczby jej receptorów na powierzchni neuronów. Cholina natomiast jest prekursorem acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiadającego między innymi za pamięć oraz szybkość, z jaką mózg łączy nowe informacje o środowisku z tymi, które są już zapisane we wspomnieniach.

Neurostymulacyjne i neuroprotekcyjne właściwości CDP-choliny zostały potwierdzone podczas licznych badań. W jednym z nich, z udziałem kilkudziesięciu zdrowych ochotników wieku 40-60 lat, sprawdzano wpływ tej substancji na wydajność pamięci roboczej i zdolności poznawcze. Osoby przyjmujące cytykolinę wykazały się znacznie lepszym poziomem uważności i koncentracji niż te, które przyjmowały placebo. Prowadzone są także badania nad skutecznością CDP-choliny w chorobach związanych z neurodegradacją, szczególnie w udarach mózgu. W ponad 20 krajach (w tym w Szwajcarii, Belgii, Japonii, Francji i Włoszech) zarejestrowana jest jako środek wspomagający w terapii udarów niedokrwiennych i urazów mózgu.

Dowiedz się więcej -> CDP-Cholina – sklep <-