Go to the store in English language version dedicated to your location Change Cancel
Strona główna/Blog/ ~ PUBLICYSTYKA ~ /Jak kwasy omega-3 wpływają na tkankę tłuszczową

Jak kwasy omega-3 wpływają na tkankę tłuszczową

~ PUBLICYSTYKA ~ 17 maja 2023 Brak komentarzy

Powszechnie wiadomo, że kwasy tłuszczowe omega-3 są korzystne dla zdrowia. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford University School of Medicine ujawniły, że związki te bezpośrednio wpływają na tworzenie się komórek budujących tkankę tłuszczową.

Początkowo badacze nie myśleli nawet o kwasach omega-3. Ich celem było znalezienie cząsteczki sygnałowej oddziałującej na komórki macierzyste i pobudzającej je do przekształcania się w adipocyty. Dla ludzkiego organizmu zdrowsze jest bowiem występowanie większej liczby małych komórek tłuszczowych niż mniejszej liczby takich o dużych rozmiarach. W tym drugim przypadku transport tlenu do centralnej części komórki jest utrudniony, co może skutkować pękaniem komórki i uwalnianiem toksycznych treści. Co więcej, duże rozmiary adipocytów są związane z opornością na insulinę, cukrzycą i nadmiernym występowaniem stanów zapalnych.

Naukowcy skupili się na na strukturze komórkowej zwanej rzęską pierwotną (ang. primary cilium). Jest ona dla komórki tym, czym kość ogonowa dla człowieka: pozostałością po dalekich przodkach – wolno żyjących organizmach jednokomórkowych, wykorzystujących rzęski do poruszania się w środowisku wodnym. Obecnie rzęska pierwotna pełni funkcję niezwykle wrażliwej anteny odbierającej subtelne sygnały dotyczące tego, co dzieje się po zewnętrznej stronie błony komórkowej.

Badacze ze Stanford odkryli, że kwasy tłuszczowe omega-3 oddziałują na receptor FFAR4, znajdujący się na rzęskach pierwotnych tłuszczowych komórek macierzystych. W wyniku tego oddziaływania powstaje większa liczba adipocytów, w których mogą być magazynowane zapasy tłuszczu. W przypadku zaś, gdy w organizmie występuje duża ilość tłuszczów nasyconych lub gdy sygnalizacja za pośrednictwem receptora FFAR4 jest zablokowana, nie dochodzi do powstawania nowych komórek tłuszczowych, a związki lipidowe gromadzone są w już istniejących komórkach, zwiększając ich rozmiary.

“Kiedy zobaczyliśmy, że komórka reaguje na obecność kwasów tłuszczowych omega-3 zdaliśmy sobie sprawę, że zmieniło się to z historii o biologii molekularnej, stając się historią pokazującą, w jaki sposób biologia molekularna wyjaśnia wpływ diety na kontrolę komórek macierzystych” – mówi Peter Jackson, współautor badania.

“Zamiast obserwować, w jaki sposób dieta koreluje ze stanem zdrowia, zbadaliśmy w jaki sposób dana cząsteczka oddziałuje na dany receptor i na komórkę, i udokumentowaliśmy, dlaczego <<zdrowe tłuszcze>> są korzystne”, a <<niezdrowe tłuszcze>> przyczyniają się po rozwoju chorób” – mówi Keren Hilgendorf, współautor badania. – „Zaproponowaliśmy mechanizm, który wyjaśnia, dlaczego kwasy tłuszczowe omega-3 są kluczowe dla utrzymania równowagi w gospodarce lipidowej organizmu, a tłuszcze nasycone powinny być ograniczone.”

“Naukowcy często mówią o ruchu tłuszczów z lub do komórek” – mówi Carl Johnson, współautor badania. – „Ale my pokazujemy, jak ważna jest aktywność komórek macierzystych w tworzeniu nowych komórek tłuszczowych oraz że jest ona kluczowa dla zarządzania energetyką organizmu.”

Kategorie: ~ PUBLICYSTYKA ~, Dieta i zdrowie

agnieszka

Z wykształcenia biotechnolog, z zamiłowania poszukiwaczka wiedzy o działaniu ludzkiego mózgu. Fascynuje ją to, w jaki sposób całkiem proste oddziaływania poszczególnych komórek i cząsteczek przekładają się na złożone odczucia, emocje i zachowania. Po godzinach, gdy nie zajmuje się suczką Ferą, z zapałem ćwiczy motorykę małą, intensywnie szydełkując. Uwielbia twórczość Joanny Chmielewskiej i Agaty Christie, a także popularno-naukowe programy o działaniu wszechświata.

Literatura

Hilgendorf K.I., Johnson C.T., Mezger A., Roce S.L., Norris A.M., Demeter J., Greenleaf W.J., Reiter J.F., Kopinke D., Jackson P.K. Omega-3 Fatty Acids Activate Ciliary FFAR4 to Control Adipogenesis. Cell 2019

Skomentuj

Zalogowany jako agnieszka. Wylogować ?

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły z tej kategorii

~ PUBLICYSTYKA ~ 17 maja 2023
~ BAZA WIEDZY ~ 17 maja 2023
~ PUBLICYSTYKA ~ 17 maja 2023
Dodaj komentarz
Dołącz do listy oczekujących Prosimy o podanie adresu email, na który chcesz otrzymać wiadomość z powiadomieniem, gdy produkt wróci do sprzedaży w naszym sklepie. Wpisanie ilości, którą planujesz zamówić, pomoże nam zaplanować wielkość najbliższej dostawy.