Żeń-szeń przeciwko otyłości
Naukowcy z chińskiego Instytutu Nauki o Żywności i Technologii oraz Uniwersytetu w Tajwanie zbadali wpływ suplementacji żeń-szenia właściwego (Panax ginseng) na spadek masy ciała i zmianę składu mikroflory jelitowej w zwierzęcym modelu otyłości, indukowanej dietą wysokotłuszczową (HFD, ang.high-fat diet). Wyniki badania były jednoznaczne. Żeń-szeń redukował masę ciała oraz tkankę tłuszczową, a także całkowity cholesterol i polepszał stosunek “dobrego cholesterolu” HDL do “złego cholesterolu” LDL, u myszy karmionych wysokotłuszczowym pożywieniem. Ponadto dowiedziono, że podaż ekstraktu z tej rośliny spowodowała namnażanie dominujących w ludzkich jelitach bakterii z rodzaju Bacteroidetes, co według wyników wcześniejszych badań także zapobiega otyłości.
Korzeń żeń-szenia właściwego jest stosowany w tradycyjnej medycynie krajów azjatyckich od tysięcy lat. Suplementacja tej rośliny pomaga zminimalizować skutki stresu oraz zwalczyć zmęczenie. Wspomaga również pamięć i procesy uczenia się oraz działa korzystnie na serce i układ immunologiczny. Kilka poprzednich badań sugerowało, że żeń-szeń może zapobiegać otyłości i redukować tkankę tłuszczową poprzez wpływ na wchłanialność lipidów z pożywienia, regulację genów związanych z lipogenezą oraz aktywność enzymów metabolizujących tłuszcze. Jednak wpływ żeń-szenia na otyłość, badany pod kątem mikroflory jelitowej, nie został dotychczas dowiedziony.
Nadmiar spożywanych kalorii w HFD zwiększa ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej i przyczynia się do szeregu zaburzeń metabolicznych. Tkanka lipidowa działa jak narząd wewnątrzwydzielniczy i wytwarza różne związki bioaktywne, takie jak hormony, cytokiny, adipocytokiny i czynniki wzrostu związane z homeostazą jelitową. Poprzednie badania wykazały, że otyłość warunkuje zmiany w składzie mikroflory jelitowej, zaangażowanej w metabolizm energetyczny. Gram-dodatnie bakterie z rodzaju Firmicutes oraz Gram-ujemne Bacteroidetes to mikroorganizmy dominujące w mikroflorze przewodu pokarmowego człowieka. Z wcześniejszych badań wynika, że występowanie otyłości jest powiązane z liczniejszym zasiedleniem jelit przez bakterie Firmicutes w stosunku do rodzaju Bacteroidetes u ludzi.
W tym doświadczeniu wykazano, że suplementacja ekstraktu z żeń-szenia właściwego zmieniło profil mikrobiomu jelitowego otyłych zwierząt (zwiększając stosunek liczebności bakterii Bacteroidetes do Firmicutes). Otrzymany stosunek działa na niekorzyść procesu akumulacji tkanki tłuszczowej.
redakcja
Grupa neuroentuzjastów, którzy chcą dzielić się ze światem swoją pasją. Dlatego starają się w ciekawy i zrozumiały dla każdego sposób opisywać tajniki pracy układu nerwowego. Nieodmiennie fascynuje ich to, że mózg jest jedyną znaną nam strukturą we Wszechświecie, która usiłuje zbadać sama siebie.
Literatura
Jia-NiLin, Pei-ShengLee, Nai-Wen Mei, An-Chin Cheng, Roch-Chui Yu, Min-Hsiung Pan, Effects of Ginseng Dietary Supplementation on a High-Fat Diet-induced obesity in C57BL/6 Mice. Food Science and Human Wellness. (04.2019)
Zalogowany jako redakcja. Wylogować ?
Dodaj komentarz Dyskutuj na forum