Go to the store in English language version dedicated to your location Change Cancel
Strona główna/Blog/ ~ PUBLICYSTYKA ~ /Żeń-szeń przeciwko otyłości

Żeń-szeń przeciwko otyłości

~ PUBLICYSTYKA ~ 12 lipca 2023 Brak komentarzy

Naukowcy z chińskiego Instytutu Nauki o Żywności i Technologii oraz Uniwersytetu w Tajwanie zbadali wpływ suplementacji żeń-szenia właściwego (Panax ginseng) na spadek masy ciała i zmianę składu mikroflory jelitowej w zwierzęcym modelu otyłości, indukowanej dietą wysokotłuszczową (HFD, ang.high-fat diet). Wyniki badania były jednoznaczne. Żeń-szeń redukował masę ciała oraz tkankę tłuszczową, a także całkowity cholesterol i polepszał stosunek “dobrego cholesterolu” HDL do “złego cholesterolu” LDL, u myszy karmionych wysokotłuszczowym pożywieniem. Ponadto dowiedziono, że podaż ekstraktu z tej rośliny spowodowała namnażanie dominujących w ludzkich jelitach bakterii z rodzaju Bacteroidetes, co według wyników wcześniejszych badań także zapobiega otyłości.

Korzeń żeń-szenia właściwego jest stosowany w tradycyjnej medycynie krajów azjatyckich od tysięcy lat. Suplementacja tej rośliny pomaga zminimalizować skutki stresu oraz zwalczyć zmęczenie. Wspomaga również pamięć i procesy uczenia się oraz działa korzystnie na serce i układ immunologiczny. Kilka poprzednich badań sugerowało, że żeń-szeń może zapobiegać otyłości i redukować tkankę tłuszczową poprzez wpływ na wchłanialność lipidów z pożywienia, regulację genów związanych z lipogenezą oraz aktywność enzymów metabolizujących tłuszcze. Jednak wpływ żeń-szenia na otyłość, badany pod kątem mikroflory jelitowej, nie został dotychczas dowiedziony.

Nadmiar spożywanych kalorii w HFD zwiększa ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej i przyczynia się do szeregu zaburzeń metabolicznych. Tkanka lipidowa działa jak narząd wewnątrzwydzielniczy i wytwarza różne związki bioaktywne, takie jak hormony, cytokiny, adipocytokiny i czynniki wzrostu związane z homeostazą jelitową. Poprzednie badania wykazały, że otyłość warunkuje zmiany w składzie mikroflory jelitowej, zaangażowanej w metabolizm energetyczny. Gram-dodatnie bakterie z rodzaju Firmicutes oraz Gram-ujemne Bacteroidetes to mikroorganizmy dominujące w mikroflorze przewodu pokarmowego człowieka. Z wcześniejszych badań wynika, że występowanie otyłości jest powiązane z liczniejszym zasiedleniem jelit przez bakterie Firmicutes w stosunku do rodzaju Bacteroidetes u ludzi.

W tym doświadczeniu wykazano, że suplementacja ekstraktu z żeń-szenia właściwego zmieniło profil mikrobiomu jelitowego otyłych zwierząt (zwiększając stosunek liczebności bakterii Bacteroidetes do Firmicutes). Otrzymany stosunek działa na niekorzyść procesu akumulacji tkanki tłuszczowej.

Kategorie: ~ PUBLICYSTYKA ~, Dieta i zdrowie

redakcja

Grupa neuroentuzjastów, którzy chcą dzielić się ze światem swoją pasją. Dlatego starają się w ciekawy i zrozumiały dla każdego sposób opisywać tajniki pracy układu nerwowego. Nieodmiennie fascynuje ich to, że mózg jest jedyną znaną nam strukturą we Wszechświecie, która usiłuje zbadać sama siebie.

Literatura

Jia-NiLin, Pei-ShengLee, Nai-Wen Mei, An-Chin Cheng, Roch-Chui Yu, Min-Hsiung Pan, Effects of Ginseng Dietary Supplementation on a High-Fat Diet-induced obesity in C57BL/6 Mice. Food Science and Human Wellness. (04.2019)

Skomentuj

Zalogowany jako redakcja. Wylogować ?

Dodaj komentarz Dyskutuj na forum

Najnowsze artykuły z tej kategorii

~ PUBLICYSTYKA ~ 12 lipca 2023
~ PUBLICYSTYKA ~ 12 lipca 2023
Dodaj komentarz
Dołącz do listy oczekujących Prosimy o podanie adresu email, na który chcesz otrzymać wiadomość z powiadomieniem, gdy produkt wróci do sprzedaży w naszym sklepie. Wpisanie ilości, którą planujesz zamówić, pomoże nam zaplanować wielkość najbliższej dostawy.