#76856
teges
Uczestnik

Przyjrzałem się dokładniej kwestii bezsenności, poeksperymentowałem trochę i to moje wnioski…

Zidentyfikowałem kilka czynników, które powodują u mnie problemy ze snem:

1. Używanie tabletu wieczorem, szczególnie bezpośrednio przed pójściem spać (czytanie, oglądanie filmu) – duża dawka światła prosto w oczy zaburza produkcję melatoniny.

2. Noopeptil – i tutaj nie wiem jeszcze, czy to sam Noopept powoduje bezsenność, czy może któryś z pozostałych składników Noopeptilu MAX. Sprawdzę to, jak się zaopatrzę w zwykły Noopeptil i czysty Noopept.

3. Witaminy B6 i B12 (a może też pozostałe witaminy z grupy B) – jeśli zażywam je w ciągu dnia lub po południu, to bezsenność mam gwarantowaną. To dosyć dziwne, bo zazwyczaj witaminy te podawane są jako lek na problemy ze snem. U mnie jest odwrotnie 🙂 Na szczęście mogę je zażywać rano i wtedy zazwyczaj śpię normalnie.

 

W przypadku podanych tu czynników udało mi się zidentyfikować konkretne zaburzenia:

– witaminy B powodują u mnie spłycenie snu. Nadal dobrze zasypiam, ale wybudzam się po 3-4 godzinach i mimo, że nie jestem wyspany, nie mogę już zasnąć. Podczas takich bezsennych nocy czułem się spokojny (zasługa Relatonicu), mimo to nie udawało mi się zasnąć. Po dłuższym czasie pojawiały się drzemki, na granicy jawy i snu, płytkie i nie dające odpoczynku, na tyle płytki, iż ogólne wrażenie miałem takie, że w ogóle nie spałem.

– Noopeptil powoduje problemy z zasypianiem – w momencie, gdy się zbliża pora snu, mija mi senność, pojawia się podekscytowanie, dużo myśli. Efekt – pobudzenie i długie oczekiwanie na zaśnięcie.

 

Mam nadzieję, że komuś to pomoże, bo ja sporo się namęczyłem, zanim udało mi się zidentyfikować te czynniki 🙂 Podejrzewam, iż duże znaczenie ma też niski poziom serotoniny, ale nie wybadałem tego dokładnie, dlatego nie dodałem do wypisanych przyczyn bezsenności.