Go to the store in English language version dedicated to your location

Change Cancel
Strona główna/Blog/ ~ BAZA WIEDZY ~ /Olejki na skórę i włosy

Olejki na skórę i włosy

~ BAZA WIEDZY ~ 29 listopada 2023 Brak komentarzy

Gładka, promienna skóra i lśniące, zdrowe włosy to marzenie wielu z nas. To właśnie one stanowią naszą wizytówkę, odzwierciedlając samopoczucie i troskę o siebie. W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym stresu i zanieczyszczeń, dbanie o stan skóry i włosów nie jest łatwe. To jednak nie powód, by rezygnować z ich pielęgnacji. Tutaj bowiem wkraczają na scenę naturalne rozwiązania, czyli olejki eteryczne. Odpowiednio stosowane mogą stać się naszymi wiernymi sojusznikami.

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis)

Skóra i włosy to nasza pierwsza linia obrony w kontakcie z otoczeniem. Dlatego warto zadbać o to, by były one w jak najlepszej kondycji. Niestety codzienne narażenie na promieniowanie słoneczne, smog, wysokie i ujemne temperatury, a także stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów może doprowadzić do osłabienia ich struktury. To z kolei może skutkować problemami takimi jak nadmierna suchość, łamliwość, czy wypadanie. Dlatego tak istotna jest regularna pielęgnacja.

Każdy rodzaj skóry i włosów wymaga indywidualnego podejścia. Od nawilżenia, przez walkę z trądzikiem, aż po regenerację skóry głowy i wzmocnienie cebulek włosów. Olejki eteryczne mogą służyć jako skuteczny sposób na zachowanie piękna i zdrowia. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, które olejki są najbardziej przyjazne skórze i włosom. Odkryjesz tajemnicę ich działania, a także dowiesz się, jak dobrać odpowiedni olejek do swoich indywidualnych potrzeb. Gotowi na podróż w świat naturalnej pielęgnacji? Odkryjcie z nami tajemnice natury i dowiedzcie się, jak możecie w pełni wykorzystać ich dobroczynny potencjał dla zdrowia i urody.

Olejki na zmiany skórne i trądzik

Oregano (Origanum vulgare)

Trądzik to choroba przewlekła skóry. Dotyka zarówno osoby młode, jak i starsze. Problemy skórne, takie jak pryszcze, zaskórniki, krosty i przetłuszczająca się skóra zazwyczaj uwidaczniają się na twarzy, szyi, dekolcie i plecach. Świadczą o stanie zapalnym i często pociągają za sobą obniżenie samooceny i pewności siebie. Na szczęście istnieją olejki eteryczne będące skutecznym wsparciem farmakoterapii tego typu problemów.

Olejek z tulsi działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, odblokowuje pory, oczyszcza skórę z drobnoustrojów i martwego naskórka. Dlatego też świetnie sprawdza się w kuracji trądziku. Regularne stosowanie pomaga w przywróceniu naturalnego pH skóry i ogranicza powstawanie ropnych zmian. Olejek bazyliowy powoduje, że nie dochodzi do nawrotu trądziku. Dzięki niemu skóra odzyskuje sprężystość i elastyczność. Olejek różany jest natomiast bogaty w witaminę A i kwas linolowy. Regularnie stosowany normalizuje produkcję sebum, dzięki czemu nie dochodzi do zatykania ujść gruczołów łojowych i powstawania zaskórników. Ogranicza także zapalenie mieszków włosowych i zapewnia dobre nawilżenie skóry. Pobudza rozwój komórek skóry i regeneruje naskórek, stymuluje gojenie się ran i wygładza blizny powstałe w przebiegu trądziku.

Tulsi (Ocimum sanctum)

Olejek z tymianku ma działanie bakteriostatyczne i dezynfekujące. Dobrze sprawdza się w leczeniu zmian trądzikowych. Podobne cechy wykazuje olejek z paczuli. Odkaża, regeneruje i wzmacnia naskórek. Może być również stosowany przy alergiach skórnych. Świetnie sprawdzi się jako element terapii łuszczycy. Właściwości przeciwbakteryjne olejku z szałwii pomagają zaś w leczeniu czyraków skóry. Olejek eukaliptusowy może być natomiast stosowany w leczeniu opryszczki.

Olejek z lawendy działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Przyspiesza gojenie się skóry i łagodzi podrażnienia. Rozjaśnia blizny powstałe w przebiegu trądziku. Ogranicza wytwarzanie sebum. Składniki aktywne olejku z szyszek chmielu – lupulina i ksantohumol – działają zaś bakteriobójczo w stosunku do Propionibacterium acnes i Staphylococcus aureus. Są to bakterie wywołujące trądzik. Olejek z szyszek chmielu świetne wspomaga jego leczenie. Silne działanie przeciwko P. acnes wykazują także olejki miętowy, imbirowy, cytrynowy, grejpfrutowy, jaśminowy, rumiankowy i cynamonowy.

Zastosowanie olejków w grzybiczych zapaleniach skóry

Tymianek (Thymus vulgaris)

Infekcje grzybicze są bardzo częstym problemem zdrowotnym. Powodowane są często przez dermatofity i drożdżaki. Mikroorganizmy te atakują keratynę, czyli główny składnik budulcowy skóry, włosów i paznokci. Zakażeniom grzybiczym sprzyjają: wilgotne, ciepłe środowisko, nadmierna potliwość i osłabiona odporność. Z grzybicami często zmagają się osoby chorujące na cukrzycę, nowotwory i zaburzenia endokrynologiczne. Olejki eteryczne zapobiegają rozwojowi grzybicy i przyspieszają procesy gojenia skóry.

Największą aktywnością przeciwgrzybiczą charakteryzują się olejki zawierające fenole (tymol, karwakrol, eugenol) oraz terpinen-4-ol. Bogate w fenole są olejki: tymiankowy, eukaliptusowy, goździkowy i cynamonowy, a także olejki z cząbru, geranium i oregano. Terpinen-4-ol dominuje zaś w olejku z drzewa herbacianego i olejku sandałowym. Mają one silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i eliminują mikroorganizmy odpowiedzialne za rozwój grzybicy. Dodatkowo olejek z drzewa herbacianego wykazuje dużą skuteczność w terapii zakażeń grzybiczych skóry opornych na leczenie antybiotykami.

Tonizujące i przeciwstarzeniowe działanie olejków

Geranium (Pelargonium gravenoles)

Olejki melisowy i sosnowy są często wykorzystywane, jako dodatek do mieszanek ziołowych o właściwościach tonizujących, a także do kosmetyków stosowanych w przypadkach przetłuszczającej się cery i włosów. Zmniejszają ilość sebum i zapobiegają świeceniu się skóry. Nadają jej przyjemny, odświeżający zapach. Olejek jaśminowy również przyczynia się do poprawy wyglądu skóry – wyrównuje jej koloryt i opóźnia efekty starzenia. Olejek z drzewa sandałowego działa odżywczo i regenerująco na skórę. Olejek z szyszek chmielu jest zaś bogaty w substancje wspomagające metabolizm skóry. Aktywują one produkcję kolagenu i elastyny. Olejek chmielowy przeciwdziała wiotczeniu skóry, wzmacnia jej strukturę i przyspiesza procesy regeneracji. Często więc jest dodatkiem do kremów i emulsji przeciwstarzeniowych, określanych mianem anty-aging.

Olejek miętowy ma działanie chłodzące i łagodzące stany zapalne skóry. Stosuje się go często przy oparzeniach słonecznych, otarciach i ugryzieniach owadów. Olejek rozmarynowy działa zaś pobudzająco i rozszerzająco na drobne naczynia krwionośne. Zwiększa także przepływ płynów w obrębie skóry, dzięki czemu zapobiega jej przesuszeniu. Wykorzystuje się go często w terapii antycellulitowej. Dodatek olejku z rozmarynu do kremów przeciwdziała zmarszczkom. Przeciwzmarszczkowe działanie wykazuje także olejek z szałwii. Składniki w nim zawarte opóźniają starzenie się skóry. Te właściwości powodują, że jest on bardzo szeroko dodawany do kosmetyków, m.in. mydeł, szamponów, płynów do kąpieli czy dezodorantów. Olejek szałwiowy pozwala także na zachowanie równowagi flory bakteryjnej skóry.

Olejki na łysienie i nadmierne wypadanie włosów

Lawenda (Lavendula augustifolia)

Wypadanie włosów jest procesem naturalnym. W pewnym momencie życia włosa obumiera on i zostaje usunięty ze skóry, a na jego miejscu zaczyna wyrastać nowy. Niestety zdarza się, że cykl życia włosa kończy się wcześniej niż powinien i wtedy mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów czy nawet łysieniem. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, począwszy od nieprawidłowej pielęgnacji, przez silny stres i niektóre infekcje po zaburzenia hormonalne czy nowotwory. Olejki roślinne są jednym ze sposobów na walkę z nadmiernie wypadającymi włosami.

Olej z pokrzywy pełni kluczową rolę w utrzymaniu dobrego wyglądu włosów i odżywienia skóry głowy, zwłaszcza u kobiet. Cechuje się dużą zawartością krzemu. Jest to składnik mineralny, który sprzyja syntezie włókien kolagenowych. Regularne stosowanie olejku z pokrzywy przyspiesza porost włosów, wzmacnia je i zwiększa ich objętość. Powinny po niego sięgnąć te osoby, u których włosy są łamliwe, cienkie i przerzedzone. Na wygląd włosów wpływa także olejek jaśminowy. Jest polecany osobom, które mają włosy przesuszone i pozbawione blasku.

Nadmierne wypadanie włosów występuje bardzo często u kobiet w okresie menopauzy. Jest to związane z obniżeniem stężenia estrogenów w organizmie. W tym przypadku świetnie sprawdzi się olejek z szyszek chmielu. Jest on bowiem bogaty w ksantohumol, bardzo silny flawonoid o wielu dobroczynnych właściwościach. Eliminuje stany zapalne skóry głowy, łagodzi i tonizuje. Olejek z szyszek chmielu może być doskonałym dodatkiem do szamponów i odżywek, nadaje bowiem włosom miękkość, objętość i puszystość. Chroni je także przed nadmiernym uszkodzeniem na skutek działania kosmetyków do stylizacji czy promieni słonecznych.

Chmiel (Humulus lupulus)

W przypadku mężczyzn dominuje łysienie androgenowe. Pierwszym objawem choroby jest cofanie się linii włosów wzdłuż skroni i czoła. Tworzą się tzw. zakola. Następnie łysienie zaczyna obejmować powierzchnię całej skóry głowy. Kluczową rolę w androgenowym wypadaniu włosów odgrywa poziom testosteronu. W tego typu łysieniu polecany jest olejek z palmy sabałowej. Zawarte w nim wyciągi lipofilne działają antyandrogenowo.

U kobiet również może wystąpić łysienie androgenowe, ale najczęściej związane jest to z zaburzeniami hormonalnymi, np. zespołem policystycznych jajników. w takim przypadku warto sięgnąć po olejek z korzenia piwonii białej lub olejek z szyszek chmielu. Zmniejszają one aktywność 5-alfa reduktazy, intensyfikując proliferacji keratynocytów w mieszkach osłabionych nadmiarem androgenów. W tej sytuacji świetnie sprawdzą się także olejek cynamonowy i olejek z korzenia lukrecji.

Olejki w leczeniu łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry głowy

Melisa (Melissa officinalis)

Łupież i łojotokowe zapalenie skóry to schorzenia dermatologiczne o charakterze przewlekłym . Zazwyczaj trwają długo i ciężko się je leczy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że lubią nawracać. Przyczyną ich powstawania jest głównie zakażenie skóry głowy drożdżakami, a także wzmożona aktywność gruczołów łojowych i zaburzenia hormonalne. Dlatego też poprawa stanu skóry ma zazwyczaj charakter chwilowy, a czynniki takie jak stres, czy nieprawidłowa higiena mogą szybko reaktywować stan zapalny. Olejki, obok leczenia farmakologicznego, są jednym z głównych elementów terapii tych schorzeń. Jeśli cierpisz na łupież lub łojotokowe zapalenie skóry głowy, to ten fragment artykułu może Cię szczególnie zainteresować.

Jednym z najpopularniejszych olejków stosowanych do walki z łupieżem i łojotokowym zapaleniem owłosionej skóry głowy jest olejek z drzewa herbacianego. Jego działanie antyseptyczne oraz przeciwbakteryjne pomaga w redukcji nadmiernego namnażania się drobnoustrojów, które są najczęstszą przyczyną problemów skórnych. Olejek ten łagodzi również świąd i stany zapalne skóry. Olejek cedrowy i olejek z szałwii mają zaś działanie regulujące wytwarzanie sebum. Są skuteczne w oczyszczaniu skóry głowy i zapobiegają nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Olejek z szyszek chmielu wspomaga leczenie łupieżu. W połączeniu z olejkiem z rumianku może zmniejszać swędzenie i podrażnienia.

Imbir (Zingiber officinale)

Olejek z lawendy, podobnie jak olejek herbaciany, ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i łagodzące świąd. Jego właściwości relaksujące mogą zmniejszać stres, który jest jednym z czynników wywołujących te problemy. Natomiast olejek z rozmarynu ma właściwości pobudzające krążenie krwi. Jego regularne stosowanie może pomóc w stymulowaniu zdrowego wzrostu włosów oraz zmniejszeniu nadmiernego łuszczenia się skóry. Wystarczy, że kilka kropel olejku dodasz do szamponu lub odżywki i wmasujesz w skórę głowy.

Ograniczenia w stosowaniu niektórych olejków

Przy nadwrażliwości na słońce i tendencji do oparzeń słonecznych nie zaleca się stosować olejków z werbeny, kuminu, krwawnika, citronelli, dziurawca, melisy i wszystkich olejków cytrusowych. Przy reakcjach skórnych i tendencji do alergii nie zaleca się stosować dodatkowo olejków z cząbru, oregano, cynamonu, kasji, goździków i tymianku. Mogą one bowiem nasilać podrażnienia i spowalniać gojenie się ran.

Ekstrakty roślinne receptą na zdrowie i piękno

Cynamon (Cinnamonum zeylanicum)

Stosowanie olejków eterycznych na skórę i włosy to nie tylko kwestia dbałości o wygląd, ale przede wszystkim zdrowia. Rośliny od wieków dostarczają nam cennych substancji, które mają korzystny wpływ na nasz organizm. Olejki kryją w sobie bogactwo naturalnych składników, które pomagają w nawilżaniu, oczyszczaniu i regeneracji skóry oraz stymulują procesy zdrowego wzrostu włosów. Decydując się na ich regularne stosowanie, otwieramy przed sobą drzwi do świata pełnego harmonii między naturą i ciałem. Olejki nie tylko pielęgnują, ale także relaksują i łagodzą stres.

Dlatego nie wahaj się sięgnąć po dary z natury. Pozwól sobie na chwilę zanurzenia w aromatycznej kąpieli z dodatkiem ulubionego olejku, na delikatny masaż skóry głowy przed snem czy na odprężający rytuał pielęgnacyjny po długim dniu w pracy. Pozwól, by olejki eteryczne wypełniły Twój świat zapachami dobra i harmonii. Twoje ciało z pewnością doceni tę staranną troskę i odwdzięczy się blaskiem, zdrowiem i urodą.

Kategorie: ~ BAZA WIEDZY ~, Fizjologia

magda-cieply

Literatura

Michalski J.A., Zielińska D. Przegląd olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i ich własności. Pol. J. Cosmetol. 2015.
Zdrojewicz Z., Minczakowska K., Klepacki K. Rola aromaterapii w medycynie. Family Medicine & Primary Care Review. 2014.
Zu Y. et al. Activities of ten essential oils towards Propionibacterium acnes and PC-3, A-549 and MCF-7 cancer cells. Molecules. 2010
Glenc-Ambroży M., Piejko L. Rola olejków eterycznych w terapii grzybicy skóry i jej przydatków. Post. Fitoter. 2020.
Kizior B., Panek J., Jezierska A. Olejki eteryczne. Opis wybranych składników w oparciu o metody modelowania molekularnego. Aesth. Cosmetol. Med. 2020.
Błecha K. Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety. Post. Fitoter. 2021.
Kowalczyk A., Adamska-Szewczyk A. Rośliny lecznicze w pielęgnacji łojotokowej skóry głowy. Aesth. Cosmetol. Med. 2022.

Skomentuj

Zalogowany jako magda-cieply. Wylogować ?

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły z tej kategorii

~ PUBLICYSTYKA ~ 29 listopada 2023
Dodaj komentarz
Dołącz do listy oczekujących Prosimy o podanie adresu email, na który chcesz otrzymać wiadomość z powiadomieniem, gdy produkt wróci do sprzedaży w naszym sklepie. Wpisanie ilości, którą planujesz zamówić, pomoże nam zaplanować wielkość najbliższej dostawy.