Go to the store in English language version dedicated to your location Change Cancel
Strona główna/Blog/ ~ PORADNIKI ~ /Jak zwalczać prokrastynację? Strategia GABA

Jak zwalczać prokrastynację? Strategia GABA

~ PORADNIKI ~ 28 czerwca 2016 Brak komentarzy

Prokrastynacja polega na nałogowym odkładaniu obowiązków na później. Jej źródła można doszukiwać się w nieprawidłowym funkcjonowaniu mózgu, wynikającym z wadliwego działania niektórych obszarów lub z niedoboru określonych substancji, w tym kwasu gammaaminomasłowego (GABA). Jest on jednym z ważniejszych przekaźników impulsów nerwowych. Występuje w ośrodkowym układzie nerwowym. Jego największe stężenie znajduje się w móżdżku, istocie czarnej oraz istocie szarej okołowodociągowej.

GABA – podstawowe informacje

GABA jest neurotransmiterem o działaniu hamującym. Wpływa między innymi na:

  • lepszy sen,
  • zwiększenie koncentracji i zdolności kojarzenia,
  • obniżenie poziomu stresu,
  • obniżenie ciśnienia krwi.

Prokrastynacja a gaba - infografika

Główną funkcją GABA jest podnoszenie progu pobudliwości komórek nerwowych, w efekcie czego zmniejsza się ich wrażliwość na bodźce. Organizm odczuwa to jako stan rozluźnienia i uspokojenia, a – dzięki jednoczesnemu zwiększeniu wydzielania endorfin – poprawia się samopoczucie. Niedobory GABA powodują występowanie lęków i ataki epilepsji. W nadmiarze natomiast skutkuje ospałością, zwiększonym spokojem, permanentnym zmęczeniem, złym nastrojem, niskim poziomem adrenaliny, brakiem motywacji do działania.

W prawidłowych warunkach powstaje między innymi z konwersji nadmiaru glutaminianu, czyli innego neuroprzekaźnika. Glutaminian działa stymulująco. Za to GABA przeciwnie – uspokaja. Aby działanie mózgu było niezaburzone, te dwa transmitery powinny występować w odpowiednich proporcjach. W procesie zmiany niezbędny jest enzym zwany dekarboksylazą kwasu glutaminowego (GAD). Gdy działanie enzymu jest z jakiegoś powodu nieprawidłowe, przebieg dekarboksylazy jest utrudniony, co prowadzi do akumulacji glutaminianu kosztem GABA.

Czynniki zaburzające gospodarkę neuroprzekaźników

Na zaburzenie równowagi neurotransmiterów wpływ może mieć wiele innych czynników, m. in.:

  • niewłaściwa dieta – uboga w witaminy i minerały, kiedy dostarczamy organizmowi zbyt mało „budulca” dla neuroprzekaźników,
  • uwarunkowania genetyczne – w szczególności problemy metaboliczne zaburzające proces trawienia i wchłaniania substancji odżywczych,
  • używki i leki – jeśli spożywane są w zbyt dużej ilości; poza kofeiną, alkoholem, nikotyną i słodzikami należy zachować ostrożność w przyjmowaniu antydepresantów oraz leków na obniżenie cholesterolu, ponieważ niektóre z nich mogą obniżać poziom neuroprzekaźników,
  • metale ciężkie – pestycydy, które uszkadzają komórki nerwowe,
  • problemy pokarmowe – czyli choroby układu pokarmowego skutkujące zaburzeniami gospodarki jelitowej,
  • stres – którego nadmiar zmniejsza ilość pobudzających neuroprzekaźników, co objawia się brakiem woli do działania, problemami ze skupieniem, niepokojem, a nawet depresją,
  • niedoczynność tarczycy – zaburzenia w produkcji hormonu T3 mającego wpływ na funkcje neurotransmiterów,
  • urazy głowy – czyli mechaniczne uszkodzenie mózgu.

Za niski poziom i za wysoki poziom GABA

Do prawidłowego funkcjonowania mózgu, a tym samym całego organizmu, między neuroprzekaźnikami powinna panować równowaga. Przyczyn prokrastynacji upatruje się w niewłaściwej komunikacji między ośrodkami mózgu odpowiedzialnymi za koncentrację z tymi odpowiadającymi za emocje. Stałe przekładanie niektórych działań może wynikać ze stresu związanego z ich wykonaniem lub z obawy przed porażką. Występowanie lęków czy uczucia niepokoju związane jest natomiast z niedoborem GABA. Mózg pobudzony strachem zaczyna wytwarzać mechanizm, w efekcie którego dochodzi do racjonalizacji podejmowanych decyzji. Ostatecznie u osoby dotkniętej prokrastynacją pojawia się cały szereg argumentów, usprawiedliwiających odkładanie obowiązków, np. przekonanie, że dla osiągnięcia lepszych efektów działania konieczne jest, aby się przed nim zrelaksować. Moment rozpoczęcia pracy najczęściej bywa jednak wielokrotnie przekładany.

Niekorzystne dla motywacji do pracy jest również zaburzenie gospodarki w drugą stronę – mózg hamowany nadmiarem kwasu gammaaminomasłowego nie wytwarza dostatecznej motywacji, by podjąć działanie. Nie sprzyja temu również problem z koncentracją, ospałość czy złe samopoczucie. W obliczu tych odczuć osoba, której organizm obciążony jest nadprodukcją GABA, nie podejmuje się wykonania pewnych czynności, nawet jeśli miałyby jej za to grozić jakieś konsekwencje. W danym momencie dla jej mózgu są one po prostu za mało ważne, by warte były wysiłku.

Kontrolowanie poziomu GABA

GABA można kontrolować poprzez odpowiednią dietę lub suplementację. Stymulowanie tego neuroprzekaźnika może odbywać się za pomocą leków o działaniu antydepresyjnym. Jednak ich nieprawidłowe dobranie i zbyt długie stosowanie ma dla mózgu negatywne skutki uboczne. Dolegliwości mogą się nasilić, a organizm uzależnić. Ostrożność należy zachować również w przypadku suplementów. Znajomość korelacji między poszczególnymi neuroprzekaźnikami wymaga ogromnej wiedzy, a stymulacja na własną rękę może jeszcze bardziej zachwiać ich optymalny poziom.

Równowagę neuroprzekaźników, czyli przywrócenie prawidłowego funkcjonowanie mózgu pomaga osiągnąć zmiana codziennych nawyków , a wśród nich:

  • dokładne przeżuwanie pokarmów – zwiększona to wydzielanie kwasu solnego oraz enzymów trawiennych,
  • spożywanie białka – dobrej jakości w postaci naturalnych produktów o znanym pochodzeniu,
  • panowanie nad stresem – pomagają w tym aktywność fizyczna, medytacja oraz techniki prawidłowego oddychania,
  • zbadanie tarczycy i nadnerczy – w razie potrzeby uregulowanie ich pracy,
  • unikanie lub chociaż ograniczenie (w miarę możliwości) leków – w szczególności tych zaburzających pracę neuroprzekaźników,
  • rezygnacja z używek – papierosów, alkoholu i narkotyków zakłócających, a w nadmiernych ilościach upośledzających pracę układu nerwowego,
  • zminimalizowanie kontaktów z substancjami toksycznymi, np. detergentami, barwnikami,
  • dbałość o prawidłową ilość snu.

 

PREPARATY ZWIĘKSZAJĄCE AKTYWNOŚĆ GABA

 

W asortymencie SHI znajduje się wypróbowany i doceniany przez klientów preparat regulujący gospodarkę neuroprzekaźnika GABA – RELATONIC™ MAX.

 

Dla szybszego efektu relaksacji i uspokojenia polecamy COMFORTIL™ MAX, wpływający na poziom GABA oraz kortyzolu („hormonu stresu”).

 

PRZECZYTAJ TEŻ

Jak zwalczać prokrastynację? Strategia dopaminowa

Kategorie: ~ PORADNIKI ~, Neuroregulacja

redakcja

Grupa neuroentuzjastów, którzy chcą dzielić się ze światem swoją pasją. Dlatego starają się w ciekawy i zrozumiały dla każdego sposób opisywać tajniki pracy układu nerwowego. Nieodmiennie fascynuje ich to, że mózg jest jedyną znaną nam strukturą we Wszechświecie, która usiłuje zbadać sama siebie.

Skomentuj

Zalogowany jako redakcja. Wylogować ?

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły z tej kategorii

~ PUBLICYSTYKA ~ 28 czerwca 2016
~ PUBLICYSTYKA ~ 28 czerwca 2016
Dodaj komentarz
Dołącz do listy oczekujących Prosimy o podanie adresu email, na który chcesz otrzymać wiadomość z powiadomieniem, gdy produkt wróci do sprzedaży w naszym sklepie. Wpisanie ilości, którą planujesz zamówić, pomoże nam zaplanować wielkość najbliższej dostawy.